Zespół Szkół i Placówek w Radziejowie

Menu

Treść strony

  • Ślady, Dygot

NAJNOWSZA POWIEŚĆ "ŚLADY" W NASZEJ BIBLIOTECE

Nasza biblioteka wzbogaciła swoje zbiory o nową książkę Jakuba Małeckiego „Ślady”,  powieść-niepowieść złożona z opowiadań, które z każdą kolejną historią bardziej się zazębiają i uzupełniają. Książka nakładem wydawnictwa Sine Qua Non ukazała się 28 września 2016 roku.  Nowa książka Małeckiego to zbiór dziewiętnastu historii. „Aby zagarnąć z rynku czytelników gustujących w westernach oraz kryminałach, zatytułowałem ją ‚Ślady’. Książka, jak większość z was się domyśla, westernem ani kryminałem nie jest” – z wrodzonym poczuciem humoru pisał na swojej stronie autor. Bliżej jej do horroru, ale nie rozumianego w sposób literacki, lecz tego, jakim przesiąknięte jest nasze życie. Opowieści przedstawione na kartach „Śladów” zazębiają się. Narratorem pierwszej i ostatniej jest śmierć, która pojawia się też momentami w pozostałych tekstach. Opowiadania rozgrywają się w Warszawie, Poznaniu i na prowincji, co skrupulatnie odnotowano na towarzyszących poszczególnym tekstom mapach kartograficznych. „Nie jest to sielankowy portret wsi – w każdej historii jest bowiem jakiś zadzior, strach. Nad drewnianą chatą zawsze fruwa czarne ptaszysko i zagarnia spokój czytelnika” – pisze Sylwia Chutnik - polska kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Zachęcamy do lektury. Jedną z historii zamieszczonych w książce możecie przeczytać tutaj.

W naszych zbiorach znajduje się również druga powieść tego autora "Dygot", która przyniosła Małeckiemu niemały rozgłos, a także pochwały ze strony krytyków. Książka zdobyła Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

Jakub Małecki, urodzony w 1982 roku w Kole – pisarz, autor książek: Błędy (2008), Przemytnik cudu (2008), Zaksięgowani (2009), Dżozef (2011), W odbiciu (2011), Odwrotniak (2013) i Dygot (2015). Napisał również kilkanaście opowiadań ogłoszonych w prasie i w antologiach. Przełożył z języka angielskiego wiele pozycji, między innymi Brudne wojny Jeremy’ego Scahilla, Paryż wyzwolony Antony’ego Beevora, Moją prawdę Mike’a Tysona i zbiór korespondencji pod tytułem Listy niezapomniane. Publikował w „Newsweeku”, „Polityce”, Angorze”, „Znaku”, „Nowej Fantastyce” i „Tygodniku Powszechnym”.

  • Ślady
  • Dygot

wstecz

Licencja